– OGÓLNOPOLSKI MIĘDZYSZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY Co_Dziennik z Księgarnią Tuliszków

Uczniowie szkoły podstawowej i dzieci przedszkola naszego Zespołu uczestniczą w konkursie czytelniczym, zorganizowanym przez Księgarnię Tuliszków. W ramach konkursu przygotowaliśmy akcję promującą wydarzenie, kiermasz dla rodziców na korytarzu szkolnym, kiermasz w bibliotece dla uczniów i wszystkich chętnych oraz Tydzień Co_Dziennego Czytania, który obejmował 5 literackich spotkań. Zadanie to zrealizowaliśmy w dniach 11-15 grudnia 2023 r.
SPOTKANIE 1 LITERACKA PODRÓŻ Z TULISZKAMI
Tuliszkami nazywamy książki z oferty Księgarni Tuliszków, które od lat wzbogacają nasz szkolny księgozbiór. W podróż literacką z Tuliszkami udali się uczniowie kl. IV, którzy ochoczo biorą udział w zajęciach rozwijających kreatywność „POŁKNĄĆ BAKCYLA”, odbywających się co tydzień w bibliotece szkolnej. Uczestnicy spotkania czytali fragmenty losowo wybranych przez siebie książek, a następnie dzielili się swoimi wrażeniami z innymi. Akcja była dla uczniów bardzo ciekawym i odkrywczym doświadczeniem. Okazało się bowiem, że w naszej bibliotece jest dużo wartościowych książek, poruszających ważne sprawy, które warto przeczytać, a niektóre nawet koniecznie trzeba. SPOTKANIE 2 WŚRÓD INNYCH… WSPÓŁCZESNY ŚWIAT OCZAMI KATARZYNY RYRYCH
W czasie spotkania uczniowie kl. VIB zapoznali się z twórczością Katarzyny Ryrych, która nie unika trudnych tematów, uczących samodzielnego myślenia i poszerzających horyzonty. Okazało się, że każdy znalazł coś dla siebie, a tematyka zainspirowała młodych czytelników do większego zainteresowania twórczością pisarki.
SPOTKANIE 3 ROZMOWY O WAŻNYCH SPRAWACH….
Uczniowie kl. V zostali zaproszeni do rozmów o ważnych dla nich sprawach na podstawie twórczości Marka Michalaka i jego trzech niezwykłych książek, podkreślających podmiotowość dziecka, prawo do wyrażania siebie, własnej indywidualności w niełatwej współczesnej rzeczywistości. Są to: „Opowieści o tym, co w życiu ważne”, „Opowieści o tym, co daje moc” oraz „Opowieści o prawach dziecka”. Rozmowy te odbyły się w przyjaznych i relaksujących warunkach w świetlicy szkolnej, na wygodnych materacach, co niewątpliwie sprzyjało swobodnej dyskusji. Okazało się, że dzieci mają dużo do powiedzenia. Wbrew pozorom wiele zauważają i mają własne zdanie w wielu kwestiach.
SPOTKANIE 4 W ŚWIĄTECZNYCH KLIMATACH…
Dla dzieci piecio- i sześcioletnich zostało zorganizowane czytanie przy choince. Pani Katarzyna Ziajkiewicz- wychowawczyni grupy- wprowadziła dzieci w atmosferę świąt poprzez czytanie zimowych i bożonarodzeniowych opowieści. Dzieci słuchały z ogromnym zaciekawieniem. Na niektórych małych słuchaczach historie te zrobiły naprawdę duże wrażenie. Natomiast grupa trzy- i czterolatków miała możliwość wyboru świątecznych książeczek. Wiele emocji wzbudziła obecność czytających – starszych kolegów z klasy ósmej, którzy doskonale odnaleźli się w tej roli. To było fajne doświadczenie zarówno dla jednych, jak i drugich, a świąteczna sceneria dodatkowo podkreśliła klimat nadchodzących świąt.
SPOTKANIE 5 MAM PRAWO…
Trzecioklasiści wysłuchali fragmentów książki Marka Michalaka „Opowieści o prawach dziecka”, które zostały przeczytane przez starsze koleżanki z klasy siódmej. Zaprezentowane teksty zainspirowały uczestników spotkania do aktywnej dyskusji na temat przyjaźni i emocji. Okazało się, że mimo młodego wieku, dzieci miały wiele do powiedzenia w sprawie relacji międzyludzkich, a przyjaźń, ta prawdziwa, jest dla nich naprawdę ważna.


OGÓLNOPOLSKI MIĘDZYSZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY Co_Dziennik z Księgarnią Tuliszków - Galeria zdjęć

w formacie .zip
Back to top