– Co uczniowie naszego Zespołu robili w czasie pandemii koronawirusa

Zespół Szkolno-Przedszkolny im. mjra H. Sucharskiego w Tylmanowej

 

W naszej szkole pomimo pandemii przypomnieliśmy o tematyce ekologicznej w związku z Dniem Ziemi, w ramach którego opiekunowie świetlicy zorganizowali konkursy: „ZIEMIA – MOJE MIEJSCE” oraz „EKOSKARBONKA”. Prace nadesłane przez uczniów świadczyły o zdolnościach i niezwykłej kreatywności uczestników. Można je zobaczyć na Facebooku Zespołu Szkolno – Przedszkolnego im. mjra H. Sucharskiego w Tylmanowej.

 

W międzygminnym konkursie fotograficznym „ Zasmakuj się w książkach”, zorganizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Krościenku nad Dunajcem wyróżnienie zdobył uczeń klasy III Bartłomiej Michałczak, przygotowywany przez panią Annę Piszczek.

 

Z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły – Jana Pawła II w naszej szkole zrealizowaliśmy szereg działań, które zaprezentowaliśmy online w dniach 18-30 maja 2020r. Ich efekty można zobaczyć na Facebooku naszej szkoły.

W tym czasie dzięki wzajemnej współpracy przygotowaliśmy jedenaście odcinków filmowego projektu „Nasza młodzież czyta dzieciom”. W ten sposób popularyzowaliśmy książkę księdza Wacława Oszajcy pt. „Nasz przyjaciel papież Jan Paweł II”, której fragmenty dla młodszych koleżanek i kolegów przeczytali uczniowie klas VI, VII i VIII oraz absolwenci szkoły.

 

W związku z tą uroczystością przygotowaliśmy również nagranie pt. „W drodze do świętości – świadectwo życia i dar powołania”, w którym przedstawiliśmy historię życia Jana Pawła II, opowiedzianą przez najbliższych i świadków wydarzeń. Ich wspomnienia zaprezentowali uczniowie z klas III, VI, VII, VIII oraz absolwenci szkoły.

 

Dużym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyły się zorganizowane przez nas konkursy: plastyczne („Jan Paweł II i dzieci”, „Jan Paweł II i przyroda”, „Graficzna interpretacja słów Jana Pawła II”) oraz literacki („List do Jana Pawła II”).

Uczniowie klasy trzeciej przygotowywali lapbooki poświęcone osobie Jana Pawła II.

 

Natomiast czwartoklasiści opracowali komiks multimedialny związany z życiem Papieża Polaka. Na Facebooku naszej szkoły pojawiły się również retrospekcje ze zdjęciami Ojca Świętego w Tylmanowej oraz tekstem kazania, które wygłosił na Błyszczu.

 

Opublikowaliśmy gazetkę internetową w dwóch częściach, w której znalazły się, m.in., unikatowe wspomnienia mieszkańców Tylmanowej związane z Janem Pawłem II, których fragmenty zamieszczamy poniżej.

Babcia ucznia klasy 8 wspomina:

tego dnia w nasze góry wędrowało bardzo dużo oaz. Jednak nikt do tego zbytnio nie przywiązywał wagi, kto szedł i dokąd. Szli księża, siostry zakonne, klerycy i oczywiście bardzo dużo młodzieży. Po wyjściu na Jaworze, czyli teraz nazywany Błyszcz, odprawiali tam Mszę Świętą, różaniec, a wędrując w górę drogę krzyżową. Ten dzień dla oazy okazał się niezbyt przyjemny. Kiedy przybyli na miejsce okazało się, że w górach pogoda zmieniła się bardzo szybko i gwałtownie. Młodzież została zmuszona do szybszego powrotu na dół. Zaczął padać deszcz, słychać było silne grzmoty i obfity grad. Powrót z gór nie był taki prosty, ponieważ po deszczu na drogach powstało okropne błoto i zrobiło się ślisko. Zejście z gór stało się trudne i uciążliwe, szczególnie dla księży w sutannach.

Opowiada babcia dalej, że pewien ksiądz – oczywiście był to Karol Wojtyła – jeszcze miał z młodzieżą odprawiać Mszę Św. w starym kościółku i bardzo się spieszyli. Pech chciał, że Wojtyła nieszczęśliwie poślizgnął się i upadł w błoto. Wybrudził sutannę, więc coś z tym trzeba było zrobić. Kiedy byli już na dole, w naszym osiedlu Kozuby, siostry zakonne przyszły do babci i prosiły o czystą wodę. Babcia nalała wody do wiader i wyniosła na pole. Jak się okazało, trzeba było oczyścić zabrudzoną błotem sutannę. W pośpiechu babcia i siostry wyczyściły sutannę jak tylko mogły najlepiej. Wspomina babcia, że było to coś niezwykłego. Pomimo tak niefortunnej sytuacji od ks. Karola biło takie ciepło i uśmiech na twarzy. Miły głos i ciepłe słowa obrócone w żart słyszy babcia do dziś. Kiedy to opowiada i wspomina ten dzień, widać radość i uśmiech z tego powodu, że miała okazję spotkać św. Jana Pawła II z tak bliska, pomimo że w tak nietypowej sytuacji. Dodaje również, że było to jedyne takie bliskie spotkanie z Papieżem, wtedy jeszcze jako księdzem Karolem Wojtyłą.

Dziadek uczennicy z klasy 6 wspominał:

były to lata 70-te. W Tylmanowej trwały oazy, na które Karol Wojtyła przyjechał. Wtedy był jeszcze kardynałem. Młodzieży na oazach było sporo, bo zjeżdżali się z różnych stron kraju, a trwały wakacje. Byli oni wszyscy niezwykle mili i weseli. Na oazy przyjeżdżali opiekunowie poszczególnych grup, między innymi kardynał Karol Wojtyła. Mój dziadek prowadził wtedy kiosk. Pewnego dnia przyszedł do niego – jako klient – Karol Wojtyła. Było to około 9: 00 rano. Miał na sobie cywilne ubrania, czyli krótkie spodenki i białą koszulę.

– Szczęść Boże. Ma pan może kartki widokówki? – zapytał kardynał.

– Tak, mam. – odpowiedział dziadek, nie zdając sobie sprawy z kim ma do czynienia. Traktował go jak najzwyklejszego klienta.

– Co by był ze mnie za sprzedawca i co za kiosk bez kartek? – zażartował dziadek.

Miał akurat nowy towar w kiosku.

– Poproszę pięćdziesiąt. – odparł kardynał.

Dziadek bardzo się zdziwił, słysząc, jakiej ilości potrzebuje kardynał Karol Wojtyła i żartobliwie spytał:

– Po co panu tego aż tyle?

Lecz kardynał odpowiedział:

– Oj, gdybym chciał kupić wszystkim to by panu w kiosku brakło. – odpowiedział.

Dziadka zdziwiła ta odpowiedź. Od tamtego momentu wiedział, że ma do czynienia z kimś wyjątkowym. Podał mu całą paczkę.

– Nie widział pan przypadkiem grup młodzieży z opiekunami?- zapytał Karol Wojtyła.

– Owszem, widziałem, szli w stronę Krościenka. – odpowiedział dziadek.

– Bardzo dziękuje i do widzenia! – powiedział i wyszedł.

-Do zobaczenia!

 

Te wyjątkowe wspomnienia rodziców i dziadków związane z Janem Pawłem II zgromadzili uczniowie klas IV-VIII. Nad działaniami w ramach 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły – Jana Pawła II w naszej szkole czuwali: p. Anna Kozielec, Bożena Tworek, Maria Konopka, Anna Piszczek, Ewa Kaput, Katarzyna Ligas, ks. Piotr Madej.

 

 

 

Podziękowaliśmy naszym rodzicom, a w szczególności mamom z okazji ich święta za: opiekę, wychowanie, miłość, troskę, wsparcie w trudnych chwilach, spełnione marzenia, poświęcony czas i cierpliwość.

 

 

Nasi uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności matematyczne, biorąc udział od 2 do 5 czerwca 2020r. w Międzynarodowym Konkursie „Kangur Matematyczny”, przeprowadzanym online. Wyróżnienia zdobyli: Dawid Monterian (kl. IIb), Adrian Jurek (kl. III), Maksymilian Ligas (kl. III), Urszula Mikołajczyk (kl. VII).

 

 

W dniach 16 – 18 czerwca 2020r. odbył się w naszej szkole egzamin ósmoklasisty, w czasie którego uczniowie byli egzaminowani w zakresie języka polskiego, matematyki i języka angielskiego, a teraz z niecierpliwością oczekują na wyniki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O znaczeniu właściwego odżywiania przypomniano wszystkim w ramach konkursu „Wiem co jem – mam przepis”, zorganizowanego przez panie: Bożenę Tworek i Urszulę Jasiurkowską – Radłowską.

 

 

Back to top