– Erasmus+ EKSPERYMENT ERATOSTENESA

Równonoc jesienna w 2021 roku wypada 22 września.
Równonoc jesienna to ten dzień, w którym długość dnia i nocy zrównują się ze sobą (jak sama nazwa wskazuje). W dniu równonocy jesiennej rozpoczyna się jednocześnie astronomiczna jesień. Z tej okazji uczniowie klasy VII i VIII przeprowadzili EKSPERYMENT ERATOSTENESA  polegający na obliczeniu OBWODU ZIEMI przy użyciu metrowego patyka.
Było to jedno z zadań wynikających z realizowanego w naszej szkole projektu Erasmus+.
Dzięki temu doświadczeniu uczniowie mieli okazję wykorzystać swoją wiedzę w praktyce, doskonalić swoje kompetencje matematyczne oraz poznać postać antycznego greckiego filozofa i matematyka Eratostenesa żyjącego w 3 wieku p.n.e.
Prognoza pogody nie pozostawiła złudzeń co do możliwości zbadania długości cienia rzucanego przez metrowy patyk w dzień równonocy 22 września. Była krótka i czytelna: słońca nie będzie! W związku z tym uczniowie przystąpili do eksperymentu dzień wcześniej, 21 września w południe słoneczne dla Tylmanowej o 12:32. Średnia długość cienia rzucanego przez metrowy patyk wyniosła w tym dniu 115,8 cm. W dniu dzisiejszym uczniowie zajęli się obliczeniami obwodu Ziemi. W tym celu sprawdzili odległość Tylmanowej od równika za pomocą map Google. Według ich obliczeń ta odległość wynosi 5506 km. Następnie wykorzystali wszystkie zebrane dane do narysowania trójkąta prostokątnego, zmierzenia kąta φ i wreszcie obliczenia obwodu Ziemi według wzoru. Z obliczeń uczniów wynika, że obwód Ziemi wynosi 40 193,8 km. Źródła podają, że obwód Ziemi to 40 075 km.
Gratulujemy uczniom, którym udało się uzyskać bardzo zbliżony wynik.
Zachęcamy  do przeprowadzenie tego ciekawego i zaskakującego doświadczenia.

Erasmus+ EKSPERYMENT ERATOSTENESA - Galeria zdjęć

w formacie .zip
Back to top