– ERASMUS spotkanie uczniów i nauczycieli z Włoch, Grecji i Węgier

Uczniowie z Europy w Tylmanowej

 

W  dniach 10-12 maja 2022r. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Tylmanowej gościł grupę 35 uczniów i nauczycieli z trzech krajów partnerskich: Włoch, Węgier i Grecji. Majowe spotkanie odbywało się w ramach projektu „Uczniowie szkoły podstawowej stają się obywatelami globu”.

We wtorek powitaliśmy europejskich przyjaciół w murach naszej szkoły iście po góralsku:  z przytupem i przyśpiewką, i zaprosiliśmy ich do wspólnej zabawy. W międzynarodowych grupach doskonaliliśmy umiejętności komunikacyjne w języku angielskim, rozwiązując krzyżówki, rebusy i ćwicząc pamięć. Następnie rywalizowaliśmy ze sobą, uczestnicząc w zespołowych wyścigach sportowych na boisku szkolnym. Podczas naszego spotkania nie zabrakło również akcentu artystycznego. Każdy mógł dać upust swoim upodobaniom plastycznym, malując kolorowe obrazy na szkle.

 Po południu udaliśmy się do Czerwonego Klasztoru i zwiedzaliśmy średniowieczną siedzibę zakonu kartuzów i kamedułów. Przewodnikami po XIV- wiecznych zabudowaniach byli polscy uczniowie, którzy swoim kolegom przedstawili ciekawostki z życia mnichów i  funkcjonowania klasztoru na przestrzeni od XIV do XVIII wieku. Wieczór spędziliśmy  w Niedzicy, podziwiając panoramę Tatr i malownicze tereny wokół zapory.

Na drugi dzień pojechaliśmy do Krakowa. Dawna stolica Polski powitała nas ciepłymi promieniami wiosennego słońca. Podążając za przewodnikiem, odwiedziliśmy smoka wawelskiego i wysłuchaliśmy  legendy o zmyślnym Dratewce. Później wspięliśmy się na wieżę katedralną, aby zobaczyć słynny dzwon Zygmunta). Na koniec uczestniczyliśmy w grze miejskiej, rozwiązując zadania i poznając urocze zakątki Krakowa.

W czwartek udaliśmy się do Szczawnicy, aby poznać historię uzdrowiska i spróbować wód mineralnych w pijalni na Placu Dietla. Następnie wyjechaliśmy na Palenicę i … oczom naszym ukazał się widok ośnieżonych Tatr oraz Pienin kąpiących się w wiosennej zieleni. Sesja zdjęciowa trwała dobre kilka minut. Wreszcie ruszyliśmy w stronę Leśnicy i wolnym krokiem wróciliśmy doliną Dunajca do Szczawnicy.

Ukoronowaniem naszego projektowego spotkania było pożegnanie, które odbyło się w czwartkowy wieczór w naszej szkole. Centralnym punktem okazał się międzynarodowy koncert piosenek. Każda grupa zaprezentowała utwory w języku narodowym i w języku angielskim. Były wykonania solowe i grupowe. Ale największym wyzwaniem okazała się próba nauczenia zgromadzonej publiczności fragmentów piosenek w języku włoskim, greckim, węgierskim i polskim. Śmiechu i dobrej zabawy było naprawdę wiele.

Trzydniowy czas wspólnych zajęć i wycieczek po dalszej i bliższej okolicy przyniósł nam wiele wrażeń i nowych doświadczeń. Zmotywował do nauki języka angielskiego, zaowocował międzynarodową integracją, nowymi relacjami i znajomościami oraz dziesiątkami zdjęć.

Naszym gościom bardzo spodobała się nasza szkoła i polska gościnność. Byli zachwyceni regionem, otaczającymi górami, doliną Dunajca, kolorami i zapachami wiosny. Niektórzy                           z nich deklarowali, że w przyszłości wrócą tu ze swoimi rodzinami, aby pokazać im ten magiczny zakątek.

Na koniec należy podkreślić, że powyższe spotkanie było możliwe dzięki funduszom, które otrzymały szkoły podstawowe z Kilkis (Grecja), Fano (Włochy), Fót (Węgry) i Tylmanowej (Polska) w ramach unijnego programu Erasmus+.


ERASMUS spotkanie uczniów i nauczycieli z Włoch, Grecji i Węgier - Galeria zdjęć

w formacie .zip
Back to top