– II Tylmanowski Dzień Regionalny

14 czerwca 2022 roku w Zespole Szkolno – Przedszkolnym im. mjra H. Sucharskiego odbył się II Tylmanowski Dzień Regionalny. Swoją obecnością uroczystość zaszczycili Krzysztof Jurkowski Zastępca Wójta Gminy Ochotnica Dolna, ks. Janusz Paciorek proboszcz tylmanowskiej parafii, Tadeusz Hebda Radny Rady Gminy Ochotnica Dolna i Prezes Związku Podhalan w Tylmanowej, Jan Ligas Sołtys Sołectwa Tylmanowa, Rada Rodziców, przedstawiciele Związku Podhalan w Tylmanowej, twórcy ludowi, emerytowani dyrektorzy i nauczyciele, pracownicy, uczniowie i rodzice Zespołu Szkolno- Przedszkolnego.

Wszystkich przybyłych przywitała Dyrektor Szkoły – Anna Szerszeń.

W trakcie Dnia Regionalnego odczytano fragmenty aktu lokacyjnego Tylmanowej. Najmłodsze dzieci zaprezentowały przedstawienie „Jak to dawniej uczyło się dzieci”. Natomiast uczniowie z klasy III i IV, we współpracy ze Związkiem Podhalan w Tylmanowej, przedstawili, w gwarze tylmanowskiej, inscenizację pt. ,,Kapliczka”, która opowiada o pięknej tradycji strojenia kapliczek, gromadzenia się pod figurą Najświętszej Marii  Panny, śpiewania pieśni majowych i odmawiania litanii loterańskiej.

Odbył się także quiz wiedzy o Tylmanowej dla klas I-III. Przedstawiono wyniki przeprowadzonych wcześniej konkursów ,,Ocalić od zapomnienia – dziedzictwo kulturowe mojej miejscowości Tylmanowej” w kategorii praca plastyczna, folder promujący miejscowość, prezentacja lub film oraz quizu wiedzy o Tylmanowej dla klas IV- VIII.

Podczas uroczystości przedszkolaki oraz uczniowie zaprezentowali wykonywane przez siebie utwory, wśród których znalazły się wiersze  poetów ludowych oraz tylmanowskie piosenki i przyśpiewki.

Tylmanowscy poeci tj. Stanisława Noworolnik – dwukrotna laureatka Konkursu Literackiego ,,Piękno Małopolski – słowem opisane” i Józef  Chrobak – autor wielu ciekawych utworów związanych z naszą miejscowością, zaprezentowali swoje wiersze.

Uroczystość uświetnił występ przedstawicieli oddziału Związku Podhalan w Tylmanowej wraz z zespołem muzycznym w składzie: Bartłomiej Ciesielka – skrzypce i śpiew, Stanisław Kulasik – akordeon i śpiew. Uroczystość zakończyły przemówienia zaproszonych gości i góralski poczęstunek.

II Tylmanowski Dzień Regionalny przygotowali nauczyciele: Zofia Brzeźna, Anna Kozielec, Józefa Bodziarczyk,  Joanna Ciesielka.


II Tylmanowski Dzień Regionalny - Galeria zdjęć

w formacie .zip
Back to top