– Międzynarodowe spotkanie uczniów szkół podstawowych w Kilkis w Grecji w ramach projektu Erasmus+ 'Uczniowie szkoły podstawowej stają się obywatelami globu” – marzec 2022

W niedzielę, 13 marca 2022 roku rozpoczęła się wycieczka zagraniczna w ramach projektu Erasmus+, w którym uczestniczy nasza szkoła. Dziewięć uczennic z klas ósmych wzięło udział w międzynarodowym spotkaniu w Kilkis w Grecji. Gościła nas Szkoła Podstawowa nr 5 w Kilkis. W zgrupowaniu uczestniczyli reprezentanci szkoły podstawowej z Polski, Włoch, Węgier oraz Grecji.

W niedzielę około 7.30 wyjechałyśmy z Tylmanowej busem, i udałyśmy się w kierunku lotniska w Balicach. Tam przeszłyśmy przez wszystkie odprawy i wreszcie byłyśmy gotowe do odlotu. O 11.15 wyleciałyśmy do Grecji, a dokładnie do Salonik.

Na lotnisku w Salonikach musiałyśmy zmienić czas o godzinę do przodu. Stamtąd autokarem udałyśmy się do hotelu Habitat znajdującego się w Kilkis. Dzień zakończył się smaczną i obfitą kolacją w greckiej restauracji znajdującej się naprzeciw hotelu.

Kolejny dzień spędziłyśmy na zwiedzaniu pobliskiej okolicy. Zobaczyłyśmy między innymi kościół, który był pięknie ozdobiony. Oprócz tego spacerowałyśmy po greckich uliczkach, a także podziwiałyśmy krajobraz charakterystyczny dla tego kraju.

Wieczorem odbyło się pierwsze spotkanie z uczniami i nauczycielami z dwóch partnerskich szkół, na terenie Rancho. Mogłyśmy poznać innych uczniów z Włoch i Węgier, ćwicząc konwersacje w języku angielskim.

We wtorek udałyśmy się do goszczącej nas szkoły w Kilkis, gdzie brałyśmy udział w międzynarodowych grach i zabawach integracyjnych oraz poznałyśmy uczniów z Grecji. Podczas przerwy wszyscy uczniowie zwiedzali szkołę i próbowali tradycyjnych greckich przysmaków, przygotowanych własnoręcznie. Następnie zwiedzałyśmy 300-metrową jaskinię, z pięknie wyrzeźbionymi stalagmitami i stalaktytami oraz znajdujące się obok muzeum paleontologiczne i kościół bizantyjski Św. Jerzego.

Wieczorem odbyło się spotkanie w ratuszu z burmistrzem Kilkis. Przedstawiłyśmy tam prezentację opowiadającą o Tylmanowej oraz naszych działaniach ekologicznych.

Środę spędziłyśmy w Salonikach. Zobaczyłyśmy m.in. Białą Wieżę, która w przeszłości pełniła funkcję więzienia. Następnie odwiedziłyśmy Muzeum Archeologiczne, gdzie poznawałyśmy historię Salonik oraz wzięłyśmy udział w grze, polegającej na odnalezieniu eksponatu i przeczytaniu jego opisu z przydzielonych nam przez przewodnika kart. Miałyśmy możliwość pospacerować deptakiem wzdłuż Morza Egejskiego i zrobiłyśmy sobie grupowe zdjęcie przy słynnej instalacji „Parasole” wraz z pozostałymi uczestnikami wycieczki.

Ostatniego dnia naszego pobytu tam, pojechałyśmy nad jezioro Kerkini, gdzie zwiedzałyśmy naturalne rezerwaty przyrody. Podczas pływania łódką po jeziorze widziałyśmy wiele ptaków, zamieszkujących tamte tereny, między innymi pelikany, flamingi i kormorany. Jeden z pelikanów podpłynął do nas bardzo blisko, jakby chciał się z nami zaprzyjaźnić.

Następnym punktem na naszej liście tego dnia była położona wśród starych dębów farma pstrąga, gdzie zjadłyśmy obiad w tamtejszej restauracji.

Wieczorem nadszedł czas pożegnania. Ponownie spotkałyśmy się z naszymi partnerami z projektu w szkole w Kilkis, gdzie każda grupa zaprezentowała taniec narodowy. My zatańczyłyśmy poloneza. Następnie wszyscy wzięliśmy udział w grze „Poszukiwanie skarbów” w zespołach międzynarodowych. Wieczór był bardzo ciekawy i pełen wrażeń.

Nadszedł piątek, dzień naszego odjazdu. Z niechęcią i zmęczeniem wstałyśmy około 3.00 nad ranem. O 3.30, zapakowane w dwa samochody taxi, opuściłyśmy hotel i wyruszyłyśmy na lotnisko w Salonikach. Stamtąd poleciałyśmy do Dortmundu, gdzie czekałyśmy prawie 5 godzin na lot do Katowic. W czasie oczekiwania wypiłyśmy smaczną kawę i herbatę. Po odprawie była jeszcze chwila czekania na samolot. W końcu, około 13.30 wyleciałyśmy i po 15.00 byłyśmy już w Polsce. Z lotniska w Katowicach odebrał nas pan kierowca z Krościenka. Po niecałych 4 godzinach byłyśmy nareszcie w Tylmanowej. Pożegnałyśmy się ze sobą i wróciłyśmy do swoich domów.

Pobyt w Grecji był dla nas wspaniałą przygodą. Miałyśmy możliwość poznania młodzieży z różnych krajów oraz okazję do szlifowania języka angielskiego. Wyjazd sprawił, że wzrosła nasza motywacja do nauki języków obcych.


Międzynarodowe spotkanie uczniów szkół podstawowych w Kilkis w Grecji w ramach projektu Erasmus+ 'Uczniowie szkoły podstawowej stają się obywatelami globu” – marzec 2022 - Galeria zdjęć

w formacie .zip
Back to top