9 grudnia uczniowie klas ósmych uczestniczyli w wycieczce do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. Było to głęboko poruszające i najważniejsze doświadczenie w edukacji historycznej. Wizyta uświadomiła tragiczną skalę Holokaustu i zbrodni, jakie wydarzyły się w tym miejscu. Cisza panująca wzdłuż drutów i wśród ruin baraków przemawiała głośniej niż tysiąc słów. Obejrzano autentyczne miejsca zagłady: bloki więzienne, Ścianę Śmierci, a także symboliczną Bramę Śmierci w Birkenau. Ze zwiedzania wyniesiono poczucie ogromnego szacunku dla ofiar oraz głębokie przeświadczenie o konieczności zachowania pamięci dla przyszłych pokoleń.
Ważna przestroga: Nigdy więcej.




