– Relacja z wyjazdu na Węgry. Projekt Erasmus+ „Uczniowie szkoły podstawowej stają się obywatelami świata”

W dniach 8-12 maja 2023r.  grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w ostatniej mobilności w ramach projektu Erasmus+ „Uczniowie szkoły podstawowej stają się obywatelami świata”  Tym razem naszym celem były Węgry.

Poniżej znajduje się relacja z tego wyjazdu.

 

Dzień 1

W poniedziałek wstaliśmy wcześnie, aby udać się na pociąg z Krakowa do Budapesztu. Po długiej, ale udanej podróży, dotarliśmy do celu i zakwaterowaliśmy się w hotelu Unio. Warto dodać, że nasza droga wiodła przez Polskę, Czechy, Słowację prosto do stolicy Węgier.  Po zajęciu pokoi, udaliśmy się do restauracji Pizza King, aby zjeść kolację. Po posiłku wróciliśmy do hotelu i rozpakowaliśmy się.

Dzień 2

Po zjedzonym śniadaniu, pojechaliśmy pociągiem do szkoły partnerskiej w Fót. Tam spotkaliśmy się z innymi uczestnikami programu Erasmus+: goszczącymi nas Węgrami oraz reprezentantami szkół z Włoch i Grecji. Na placu przed budynkiem zostaliśmy przywitani przez panią dyrektor oraz koordynatora projektu, po czym wzięliśmy udział we wspólnym tańcu, do którego wcześniej wszyscy się przygotowaliśmy. Następnie w grupach międzynarodowych zwiedzaliśmy szkołę, o której opowiadali nam węgierscy uczniowie. Mieliśmy możliwość obserwowania jak pracują uczniowie w Fót podczas lekcji. Po smacznym lunchu, podczas którego nawiązywaliśmy nowe znajomości, zaproszono nas do udziału w 3  warsztatach: plastycznym, muzycznym i sportowym. Śmiechu i zabawy było wiele. Po lunchu poszliśmy na spacer po Fót, podczas którego zobaczyliśmy kościół Niepokalanego Poczęcia oraz pracownię rzeźbiarza o imieniu Németh Kálmán, który jest patronem goszczącej nas szkoły. Ostatnim punktem programu tego dnia była wędrówka na wzgórze Somlyó, miejscowy rezerwat przyrody. Po spacerze udaliśmy się do hotelu, aby odpocząć i przygotować się do atrakcji przewidzianych w kolejnym dniu.

Dzień 3

Wstaliśmy pełni energii, ponieważ wraz z uczestnikami projektu z innych krajów mieliśmy zwiedzać Budapeszt. Na początku udaliśmy się do Parlamentu, którego wnętrze zrobiło na nas ogromne wrażenie. Zobaczyliśmy między innymi koronę, berło, jabłko świętego Stefana, miecz, którym został w XI wieku pasowany na króla Węgier oraz Salę Kopułową. Następnie przeszliśmy wzdłuż brzegu Dunaju w kierunku katedry Św. Stefana. Podczas spaceru zobaczyliśmy niecodzienny pomnik pamięci – 60 par butów damskich, męskich, dziecięcych  wykonanych z mosiądzu i ustawionych tuż przy stromym nadbrzeżu rzeki. Pani przewodnik wyjaśniła nam, że w ten sposób upamiętniono śmierć tysięcy węgierskich Żydów, którzy strzałami z pistoletów byli zabijani  przez  faszystów podczas II wojny światowej, a ich ciała wrzucano do  rzeki. Pozostawione buty stawały się własnością oprawców. Chwilą zadumy uczciliśmy ich pamięć.

Następnie  metrem udaliśmy się na Plac Bohaterów. Po przerwie na lunch pojechaliśmy na Wzgórze Zamkowe, na którym znajduje się Zamek Królewski. Podziwialiśmy stamtąd piękne widoki na zabytkowe centrum stolicy Węgier, opasane modrym Dunajem. Wzgórze Zamkowe zostało wpisane na listę UNESCO i ze swoimi zabytkami przyciąga tłumy turystów. Wstąpiliśmy do Kościoła Macieja, w którym odbywały się królewskie koronacje. Pod koniec dnia udaliśmy się na długi, wieczorny  spacer ulicami Budapesztu, podczas którego zobaczyliśmy Wielką Synagogę, największą w Europie i trzecią co do wielkości na świecie.

Dzień 4

Po śniadaniu około dziewiątej wybraliśmy się metrem do Ogrodu Zoologicznego, aby z zaciekawieniem zobaczyć różne gatunki zwierząt, zamieszkujących nasz glob. Małpy, węże, słonie, nosorożce, niedźwiedź polarny, goryle czy kapibary to stali mieszkańcy budapesztańskiego ZOO, które  zostało założone w 1866 roku i jest jednym z najstarszych na świecie. Po południu, udaliśmy się do Fót na plenerowe spotkanie pożegnalne.  Tam wręczone zostały nam certyfikaty uczestnictwa w spotkaniu na Węgrzech. Mieliśmy też możliwość wzięcia udziału w integracyjnych grach na świeżym powietrzu. Ostatnim punktem tego popołudnia było przedstawienie projektu wymarzonej szkoły lub klasy przez reprezentantów poszczególnych krajów oraz pożegnanie się z naszymi przyjaciółmi z Erasmus+. W drodze powrotnej udaliśmy się po zakup pamiątek, a następnie wróciliśmy do hotelu.

Dzień 5

Po śniadaniu, ze stacji kolejowej Nyugati, odjechaliśmy pociągiem do Krakowa. Z Krakowa do Tylmanowej wróciliśmy autokarem.

Wrażenia z wyjazdu pozostaną na zawsze w naszej pamięci.

Projekt „Uczniowie szkoły podstawowej stają się obywatelami świata” był realizowany od października 2020 roku do maja 2023r. przez 4 szkoły podstawowe z Polski, Węgier, Grecji i Włoch. W ramach działań odbyło się 6 mobilności – wyjazdów: 4 dla uczniów i 2 dla nauczycieli. Uczniowie mieli szansę spotkać się z kulturą i historią innych krajów oraz nawiązać relacje z uczniami z europejskich szkół, a przede wszystkim komunikować się w języku angielskim.  Nauczyciele dzielili się własnym doświadczeniem i warsztatem pracy.

Wszelkie działania były prowadzone dzięki wsparciu europejskiego programu Erasmus +.

 

 

Uczniowie klasy VIII Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Tylmanowej:

Natalia Franczyk,

Klaudia Udziela,

Jakub Ligas,

Maksymilian Michałczak,


Relacja z wyjazdu na Węgry. Projekt Erasmus+ „Uczniowie szkoły podstawowej stają się obywatelami świata” - Galeria zdjęć

w formacie .zip
Back to top