– Wycieczka klas I – III do Kopalni Soli w Bochni i Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach

Klasy I-III udały się na niezwykłą wycieczkę do Kopalni Soli w Bochni, która to w 2013 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.
W czasie wyprawy przez najpiękniejsze i najciekawsze wyrobiska kopalni uczniowie oglądali unikatowe komory solne o charakterystycznym kształcie i układzie geologicznym, rzeźby solne, a także narzędzia i urządzenia górnicze, którymi posługiwano się przed wiekami. Zwiedzanie zabytkowej kopalni polegało na spotkaniach z tajemniczymi bohaterami bocheńskich legend. Stanowią one nieszablonowy sposób na spotkanie z historią dla uczniów szkół podstawowych, a podziemna Ekspozycja Multimedialna dodatkowo uatrakcyjnia pobyt w podziemiach.
Zwiedzanie kopalni uczniowie rozpoczęli od zjazdu szybem Campi w dół kopalni i podróżą podziemną kolejką, którą przemierzyli kilometrowy odcinek przejeżdżając przez kaplicę św. Kingi. Dzięki multimedialnej trasie turystycznej zwiedzanie kopalni w pokonywanej pieszo drodze powrotnej miało charakter podróży w czasie, rozpoczynającej się w epoce panowania Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi. Przewodnikom w opowiadaniu o historii kopalni i górnictwa „pomagali” polscy królowie, żupnicy genueńscy, a także duch Cystersa – mnicha, z którego zakonem wiąże się powstanie kopalni w Bochni. Za pomocą holograficznych i interaktywnych inscenizacji oraz krótkich filmów dzieci poznały różne sposoby wydobycia soli na przestrzeni lat, zwyczaje górnicze, dawny system transportu oraz zagrożenia występujące w kopalni np. zalanie wodą podziemnych chodników, wybuch metanu. Przemierzając podziemne tunele uczniowie odkrywali tajemnice tego wyjątkowego miejsca. W kaplicy św. Kingi podziwiały wykute w soli ołtarze i przypomniały sobie legendę o jej patronce i soli.
Po przejściu 2 km nadszedł czas na zasłużony odpoczynek w podziemnej restauracji i sali gimnastycznej. Zwiedzanie Kopalni uczniowie zakończyli pobytem w Komorze Ważyn, w której wyjątkowe powietrze nasycone mikroelementami sprzyjało relaksowi na boisku sportowym i placu zabaw dla najmłodszych.
Po zakończeniu zwiedzania uczniowie wraz z opiekunami udali się do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach gdzie mieli okazję pomodlić się w kościele oraz zobaczyć jego wnętrze.

Wycieczka klas I – III do Kopalni Soli w Bochni i Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach - Galeria zdjęć

w formacie .zip
Back to top