– XXXIV Ogólnopolskie Sympozjum Klubu Szkół Westerplatte

https://www.zspsucharski.pl/wp-content/uploads/2017/06/sympozjum.jpg

W dniach 31 maja – 3 czerwca 2017r. delegacja naszej szkoły wzięła udział w XXXIV Ogólnopolskim Sympozjum Klubu Szkól Westerplatte w  Myślenicach. Gospodarzem tego wydarzenia była Szkoła Podstawowa nr2 im. Bohaterów Westerplatte w  Myślenicach. Razem  z naszym, w sympozjum wzięło udział 27 pocztów sztandarowych.  Naszą szkołę reprezentowali uczniowie:  Agnieszka Jagieło i Mateusz Kozielec z kl. VI , Beata Janczura z kl.V oraz opiekun  SU – Zofia Brzeżna.

 

SPRAWOZDANIE Z PRZEBIEGU

Dzień pierwszy:

To podróż, zakwaterowanie oraz  przede wszystkim spotkanie Klubu, powitanie delegacji przez panią Beatę Chrapek-Paciorek,  dyrektora SP nr 2 w Myślenicach,  prezentacja delegacji oraz omówienie spraw bieżących Klubu. Nasi uczniowie  wręczyli pani dyrektor,  a także  każdej delegacji materiały promujące naszą szkołę i gminę.

Dzień drugi:

Główne uroczystości rozpoczęły się od zebrania pocztów sztandarowych i zaproszonych gości przed gmachem szkoły, przekazania sztandaru Klubu Szkół Westerplatte i złożenia kwiatów pod repliką pomnika. Następnie udaliśmy się do kościoła pod wezwaniem N.N.M.P w asyście orkiestry,  gdzie odbyła się  uroczysta msza święta. Po mszy uczestnicy przeszli   na Rynek, gdzie odbył się Apel Poległych. Później rozpoczęły  się    uroczystości  w Myślenickim  Ośrodku  Kultury i Sportu.   Uczestników powitała Dyrektor szkoły,  następnie przemawiali zaproszeni Goście, a wśród nich  Adam Szatkowski, prezes Klubu Szkół Westerplatte, dr Andrzej Drzycimski, oraz przedstawiciele władz województwa, gminy, kuratorium. Wręczono medale Klubu Szkół Westerplatte, a także ogłoszono wyniki konkursu literackiego i plastycznego pt. ,,Ja to mam szczęście, że w tym momencie, żyć mi przyszło w kraju nad Wisłą”. Dwie  uczennice naszej szkoły są laureatkami konkursu  literackiego w kategorii klas I – III: Martyna Wąchała z kl. IIIb zdobyła I miejsce, a Hanna Jargiło z kl. IIIa otrzymała III miejsce.  Uroczystość zakończyła się pięknym montażem słowno-muzycznym przygotowanym przez nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej w Myślenicach.  

Po obiedzie zwiedzaliśmy budynek szkoły, nie tylko sale lekcyjne, ale również przygotowane  wystawy: pokonkursową prac uczniów oraz drugą z Instytutu Pamięci Narodowej. Młodzież wzięła udział w warsztatach i grach dydaktycznych prowadzonych przez pracowników Instytutu Pamięci Narodowej. Wieczorem odbyła się dyskoteka dla młodzieży.

Dzień trzeci:

Tradycyjnie, jak podczas każdego Sympozjum, organizatorzy zaprezentowali ciekawe miejsca swojego miasta w grze miejskiej „Poznajemy historię Myślenic”. Następnie podziwialiśmy panoramę okolicy  w czasie podróży kolejką linową na Górę Chełm.

Po obiedzie wyruszyliśmy na wycieczkę do Kalwarii Zebrzydowskiej, a później  do Wadowic gdzie poznaliśmy historię miasta, zwiedziliśmy muzeum – Dom Jana PawłaII oraz delektowaliśmy się kremówkami wadowickimi.  W drodze powrotnej  zatrzymaliśmy się w Klęczach Dolnych na  cmentarzu Pallotynów i złożyliśmy kwiaty na Grobie Ostatniego Kapelana na Westerplatte, ks. mjr I. Bemke.

Wieczorem bawiliśmy się przy ognisku.

Dzień czwarty – ostatni:

To już tylko pożegnania z nowo  poznanymi przyjaciółmi oraz podróż powrotna do Tylmanowej.

Coroczne Ogólnopolskie Sympozja Klubu Szkół Westerplatte to zjazdy szkół, które noszą imię Bohaterów Westerplatte lub imię majora Henryka Sucharskiego. Spotkania te są piękną lekcją historii, kształtują postawy patriotyczne i prospołeczne. Dzięki Sympozjom uczniowie mają możliwość poznania kolejnych regionów naszego kraju, a także nawiązania przyjaźni.

Back to top